Rok 2022 v Nové Zbrojovce

Konec roku je vždycky dobrá příležitost rekapitulovat (čti pochlubit se). A tak jsme sepsali, co se nám letos povedlo a na co jsme hrdí. Tady to je, hezky měsíc po měsíci.


Leden a začátek roku, který se po dlouhé době tvářil, že bude bez covidových opatření. A klaplo to. Pro nás to znamenalo naplno šlápnout do stavby, eventů i celkového rozvoje areálu. Dokončili jsem totiž první velkou fázi sanačních a demoličních prací. V průběhu roku se tak mohly jednotlivé části projektu posunout dál. 

Únor byl ve znamení jednoznačně největší akce roku – Olympijského festivalu. 17 dnů, přes 50 000 návštěvníků a 70 sportovců a známých osobností. Po dobu konání zimní olympiády se náš areál proměnil v jedno velké sportoviště, kde jste si mohli vyzkoušet bruslení, biatlon, curling, ale i skokanský můstek, boby nebo snow volleybal. A taky potkat velkou řadu olympioniků a vidět několik medailí. Prostě připadat si jako v centru dění, aniž byste museli až do Číny. 

V březnu jsme symbolicky překročili řeku. Architektonická soutěž totiž určila podobu mostu přes řeku Svitavu. Návrhu prvního mostu v Brně po 60 letech se ujme britská architektonická kancelář William Matthews Associates. Na našem webu jsme také spustili tento blog, kde přibližujeme, co se u nás děje a snažíme se vysvětlovat, co všechno obnáší obnova brownfieldu. Třeba proč to tak dlouho trvá.
Duben on-air aneb do světa jsme pustili druhou řadu našeho podcastu V ODZBROJENÍ. 10 dílů s osobnostmi, které jsou určitým způsobem spjaty s osudem Nové Zbrojovky. V dubnu jsme také poprvé hodili do gala náš unikátní eventový prostor – Halu 76. Jelikož nejsme žádní troškaři, odstartovali jsme to rovnou módní přehlídkou přední návrhářky Beaty Rajské. Duben byl pro nás velký také proto, že jsme konečně kopli do země a zahájili jsme výstavbu první nové budovy D4 a také rekonstrukci správní budovy. 

Je tady květen a čtvrtek je nový pátek. Od května až do září se náš park Amenities každý týden proměnil v malou stage se skvělými DJs a drinky. Již tradičně jsme také byli součástí Open House Brno. Návštěvnící si u nás mohli projít Střelecké tunely, Kotelnu, Halu 76, Amenities Park i ZET.Office. Prostě nakouknout nám pod pokličku. 


Venku začalo být krásně, takže v červnu to byla jedna akce za druhou – dětský den, sportovní den pro klienty nebo skvělý ELG Fest. A to bylo léto teprve na začátku. Náš areál také získal Cenu veřejnosti a Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu v soutěži Urbanistický projekt roku 2022. YES!

Červenec byl ve znamení dlouhých večerů v letním kině i krásných rán při józe na terase ZET.Office. Okurková sezóna šla letos mimo nás, a tak jsme do světa vypustili třeba nové promo video, které spojuje minulost, současnost i budoucnost areálu. Zároveň jsme v rámci naší dlouhodobé spolupráce s Nadačním fondem Na1Lodi pomohli vypravit 40 dětí poprvé k moři. 
V srpnu jsme řeku překročili doslova. Stali jsme se totiž opět součástí stejnojmenného festivalu. Nějaká zmínka o boxu? Jedna akce střídala další, ale oproti tomu, co přišlo na podzim, to byl jen rozjezd. Poslední srpnový den jsme také posunuli celý projekt Nové Zbrojovky do další fáze. Na základech první novostavby D4 jsme poklepali na základní kámen Nové Zbrojovky!

Podzim byl na plný plyn! V září jsme na akci Zažít Novou Zbrojovku otevřeli náměstí před Kotelnou. Další část areálu jsme tak zpřístupnili veřejnosti. Hala 76 se proměnila v dějiště tajemného Nebálu, večírku, jaký Brno ještě nezažilo. Pomohli jsme také pokřtít knihu Fenomén Zbrojovka, na které jsme se podíleli. Kniha z dílny TIC Brno mapuje příběhy pamětníků, kteří pracovali v bývalé Zbrojovce. 
V říjnu hrála hlavní roli Hala 76. Konal se v ní galavečer brněnských „michelinských“ hvězd Gourmet a také roztančené Židenické hody, které jsme v areálu hostili už podruhé. 

V listopadu už nám začal advent. Ten jsme zahájili rozsvícením stromečku a také prvním ročníkem soutěže o titul Punč Master Nové Zbrojovky mezi našimi nájemníky. Milujeme začínat nové tradice a tohle se teda povedlo na maximum. Hala 76 hostila svou poslední letošní akci, vyladěný market EVENT. 

No a prosinec, to jsme rozhodně nezpomalili. V architektonické soutěži dostala podobu jedna z nejdůležitějších části našeho areálu – základní a mateřská škola a jejich přilehá prostranství určená pro školskou a veřejnou vybavenost. Další architektonická soutěž pak dala podobu bytům na nábřeží. Vyvrcholila také naše celoroční spolupráce s nadacemi Na1Lodi a BJP Foundation. I letos jsme díky Stromu splněných přání obdarovali děti z dětských domovů i malé pacienty dětského neurologického oddělení Fakultní nemocnice Brno. Náš dar také pomůže Masarykovu onkologickému ústavu v nákupu nového vybavení.


A to nejlepší na konec. V průběhu roku se nám rozrostla naše zbrojovácká komunita. Přivítali jsme nové nájemníky z UlovDomov, Spring Walk, OxyShop i Cucine LUBE. A už teď víme, že v roce 2023 nás do party zase spousta přibude. V rámci našich akcí prošly areálem tisíce lidí, z nichž spousta si sem našla cestu zpátky na procházku, či další akce. To je pro nás nejdůležitější. Jste to totiž vy, kdo dáváte Nové Zbrojovce život! DĚKUJEME!

AKTUÁLNĚ Z NOVÉ ZBROJOVKY

Máte zájem
o novinky?


Miroslav Pekník

Development director

+420 774 821 609
m.peknik@cpipg.com
Elen Heinlová

Property Manager

+420 773 739 604
e.heinlova@cpipg.com
Jan Růžička

Project Manager

+420 773 758 635
j.ruzicka@cpipg.com
Jakub Farář

Event Manager

+420 771 285 151
j.farar@cpipg.com