Protipovodňová opatření dalšího úseku Brna ochrání 200 hektarů pozemků a zaručí atraktivní prostor pro obyvatele

Další etapa protipovodňových opatření na hlavních brněnských tocích už se rýsuje, město Brno spolu s Kanceláří architekta města Brna vybrala projektanty, kteří připraví do příštího roku podklady nezbytné pro povolení stavby. Jde o úsek 3,3 km řeky Svitavy od ulice Křenová až po Maloměřický most, součástí kterého je také Nová Zbrojovka. V rámci domluvené spolupráce předáme městu Brnu pro účel projektu více než 2 hektary nábřežní plochy s cílem nejen technokratického zabezpečení rizika velké vody, ale také vybudování nového sportovně-relaxačního parku o velikosti srovnatelné například s Björnsonovým sadem. Našim společným cílem je navrátit okolí řeky její funkci, poskytnout atraktivní prostor pro rekreaci obyvatelům, dopřát stezky pro chodce i cyklisty, a to vše s důrazem na kvalitní architektonicko-krajinářské řešení, ekologii a biodiverzitu.

 

Protipovodňová opatření nejsou již dávno pouze technokratickou záležitostí. Nejde jen o úpravu koryta řeky, výstavbu ochranné hráze, přehradní nádrže nebo poldru. Hotovo, vyřešeno, co tam máte dál? Podstatnou součástí je také snaha o maximální zpřístupnění řeky a efektivní využití nově vzniklého prostoru v rámci nábřeží. Vytvoření hodnotného místa pro relaxaci a rekreaci obyvatel, kde bude architektura krajiny zpracovaná natolik kvalitně, že nepoznáte řadu technických a technologických funkcí, které zahrnuje. A to vše s respektem k okolní urbanistické struktuře či plánovaným záměrům v dané oblasti. V tomto komplexu se tak protipovodňové řešení stává poněkud náročným procesem díky počtu zapojených subjektů, organizací, potřebných odborníků a dodavatelů. Ať už jde o architekty, krajináře, projektanty, soukromé vlastníky, dopraváky, síťaře, vodohospodáře nebo úředníky. O to víc si vážíme, že tento komplexní postup volí i město Brno spolu s Kanceláří architekta města Brna. Kvalitní veřejný prostor a dostatek zeleně v Nové Zbrojovce, stejně jako propojení s okolním městským prostorem, je totiž jeden z našich základních pilířů. 

 

2 hektary Nové Zbrojovky budou součástí projektu proti povodním

Aktuálně se rozjíždí projektová příprava etapy 21-22, která poskytne zabezpečení 3,3 km úseku řeky Svitavy, jehož součástí je také Nové Zbrojovka zaujímající z celkové délky zhruba 800 metrů. Díky těmto etapám bude ochráněno celých 200 hektarů území a více než 10 000 osob. 

Soutěž na zhotovitele projektové dokumentace vyhrálo „Sdružení – PPO – BRNO“ složené ze společností Dopravoprojekt Brno a.s. a HG partner s.r.o. To by mělo připravit do konce léta finální podobu koncepčního řešení nábřežního prostoru a během příštího roku zajistit podklady nezbytné pro povolení stavby tak, aby v průběhu následujících let 2026-27 mohla proběhnout realizace. Pro nás je zabezpečení území proti velké vodě zásadním milníkem v rámci 2. etapy výstavby Nové Zbrojovky, kde plánujeme realizaci bytových domů u řeky Svitavy a jsme tak za tento další krok přípravy protipovodňových opatření vděční.  

S důvěrou tak předáme od staveb vyčištěný odsanovaný více než dvouhektarový pozemek kolem Svitavy na základě Smlouvy o spolupráci městu Brnu za symbolickou částku 1 000 Kč a budeme společně koordinovat vytvoření kvalitního prostoru, který naplní popsané záměry. 

          

                                                                                                                                            Bytové bloky, které budou sousedit přímo s nábřežím

 

Synergie přírody a města se všemi benefity 

Architektonické řešení krajiny máme i pro oblast nábřeží Nové Zbrojovky definovanou už v rámci našeho masterplanu. Koncepci krajiny veřejných prostor nám navrhl nizozemský krajinářský architekt Lodewijk Baljon. A plán je to vskutku velkorysý, protože zeleň v Nové Zbrojovce bude tvořit celých 30 % zastavitelné plochy Nové Zbrojovky a další přírodní plochou bude právě 2 hektarový sportovně-relaxační park na nábřeží. Zelenou plochu si jakožto bývalí brownfielďáci chceme vypiplat a hýčkat, kvalitní architektonicko-krajinářské zpracování je tak pro nás zásadní. Chceme přinést uživatelům čtvrti jedinečný koncept, kde i v širším centru velkého města mohou žít zároveň u vody a obklopeni přírodou. Chceme ukázat, že tento benefit nemusí být pouze doménou bydlení na vesnici a synergie města a přírody je, když se chce, možná.

Náš záměr zpracování krajiny kolem řeky pak samozřejmě podléhá komplexnímu architektonicko-krajinářskému řešení celé etapy, za které jsou v rámci sdružení společností Dopravoprojekt Brno a.s. a HG partner s.r.o. zodpovědní architekti Marek Holán a Jakub Chvojka. Nositelem projektu je za statutární město Brno Kancelář architekta města Brna. Těšíme se na prolnutí našich záměrů a jsme připraveni přispět k hladkému průběhu celého procesu. 

                                                                                                            Dvouhektarový sportovně relaxační park v sousedství bytového bloku 

 

Průjezd povolen! Nová Zbrojovka jako čtvrť pro cyklisty a chodce 

Projekt protipovodňových úprav je na jedné vlně s naší vizí Nové Zbrojovky jako čtvrtí primárně pro chodce a cyklisty. Součástí projektu proti velké vodě je totiž i rozšíření stávajících cyklo a pěších stezek. Cílem je vytvořit bezpečný prostor pro průchod či průjezd mimo hlavní městské dopravní tahy a posílení atraktivity jedné z vyhlášených páteřních cyklostezek, která na severu vede směr Blansko a na jihu směrem k Židlochovicím (jde o součást proslulé Jantarové stezky neboli mezinárodní cyklotrasy EuroVelo 9). 

Představujeme si budoucnost, kdy v jednu chvíli relaxujeme v Nové Zbrojovce u vody, vychutnáváme kávu z místní pražírny a pozorujeme děti ve vodě, jak blbnou na paddleboardu. Pak nasedáme na kolo a po příjemné projížďce zelení podél řeky mimo dopravní drama se ocitneme v kraji vína s výhledem na impozantní Pálavské vrchy a se spoustou přírodních i kulturních dominant v dosahu. A pokud nám to dobře šlape, pokračujeme po cyklotrase dál k Vídni nebo až k Jadranu, kde trasa EuroVelo 9 končí.

A pro koloběžkové nadšence tu máme druhý scénář, kdy si v Blansku půjčujeme koloběžku a pak si vychutnáváme sjezd z Moravského krasu do Nové Zbrojovky. I s kocháním pestrou krajinou a občerstvením jsme za 2,5 hodiny na novozbrojováckém nábřeží. Vykoupeme se a následujeme hudbu, která k nám doznívá z náměstí u Kotelny. Vlníme se do rytmu a dopřáváme si sklenku vína, protože auto dnes nepotřebujeme. Po kulturním a gastro vyžití totiž můžeme nasednou na vlak nebo jiný spoj MHD, který máme v dosahu pár minut. Ostatně jako všechno ostatní v Nové Zbrojovce, městě krátkých vzdáleností, kde bude vše potřebné na jednom místě.

AKTUÁLNĚ Z NOVÉ ZBROJOVKY

Máte zájem
o novinky?


Miroslav Pekník

Development director

+420 774 821 609
m.peknik@cpipg.com
Elen Heinlová

Property Manager

+420 773 739 604
e.heinlova@cpipg.com
Jan Růžička

Project Manager

+420 773 758 635
j.ruzicka@cpipg.com
Jakub Farář

Event Manager

+420 771 285 151
j.farar@cpipg.com