Nechte nám na sebe kontakt

Mám zájem především o
Menu
Právě čtete: Nová Zbrojovka – co bylo, je a bude
Sdílejte článek:

Nová Zbrojovka – co bylo, je a bude

Nová čtvrť, živá, propojená, moderní, udržitelná část města. To je vize pro Novou Zbrojovku. Není to zrovna málo. Ale možná to na tomhle místě s velkolepou historií ani jinak nejde. Tady to vždycky bylo buď všechno nebo nic.

Tady to jinak nejde

 

Jasně, z nedávné historie zná spousta Brňanů areál Zbrojovky jako pomalu chátrající brownfield. Místo, kde v rozpadajících se budovách hospodařila řada firem a firmiček, ale všichni si tak trochu kladli otázku „co tady s tím proboha bude?“. Zbrojovka je ale místem s bohatou a velkolepou historií.

 

Historie areálu sahá až do dob Rakouska-Uherska. Po vzniku samostatného Československa Zbrojovka rychle vyrostla do projektu světového formátu a stala se fenoménem. V meziválečném období byla jedním z největších armádních dodavatelů na světě a v brněnské fabrice se vyráběly také letecké součástky nebo automobily – legendární Zetka. Její velkolepý příběh se psal dál i po druhé světové válce. Krátce se zde dokonce vyráběly traktory Zetor, hlavní zaměření však bylo na psací stroje a výpočetní techniku.

 

Zbrojovka byla jedním z největších zaměstnavatelů v Brně. Každý znal někoho, kdo pracoval ve Zbrojovce. Pak však přišla revoluce a divoké devadesátky a výroba pomalu utichala. Následoval krach, konkurz a poslední směna si pak píchla konec v roce 2006.

… a je tu Nová Zbrojovka


O 10 let později, v roce 2016 jsme areál získali my a ze Zbrojovky se stala Nová Zbrojovka. No, získali… Koupili jsme jej společně s J&T Group v dražbě za 707 miliónu korun. Takže to nebylo úplně za hubičku. Nicméně se jednalo o areál, kde stále probíhala výroba, a tedy stále generoval zisk, což není obvyklé. Zároveň jsme cítili obrovský potenciál tohoto místa.

 

Od roku 2017 jsme začali tento potenciál realizovat a od té doby usilovně pracujeme na proměně areálu. Než mohlo letos dojít k samotnému zahájení výstavby, bylo potřeba udělat řadu nezbytných kroků. Klíčové bylo třeba navázání spolupráce s městem. Série smluv o spolupráci jasně definuje rozvoj tohoto brownfieldu v příštích letech a řeší kritické aspekty infrastruktury, jako je například doprava, komunikace, kanalizace či protipovodňová opatření. Zároveň jasně vymezuje povinnosti a závazky nás i města. Dalším důležitým krokem byla změna územního plánu z industriálního areálu na bytové, kancelářské a komerční plochy. Bez této změny bychom s výstavbou samozřejmě začít nemohli.

 

Je nám jasné, že to možná vypadalo, že se tu nic neděje, ale věřte nám, dělo se toho naopak spousta. Více se o tom můžete dočíst tady .

A co bude dál?


Právě změna územního plánu otevřela dveře k vytvoření jasné vize Nové Zbrojovky. Už v roce 2018 proběhla architektonicko-urbanistická soutěž, s cílem určit nejvhodnější řešení tohoto území. Jejím výsledkem je Masterplan. Ten definuje podobu celé čtvrti. 22 hektarů dělí do bloků, vymezuje prostory dle jejich funkcí na rezidenční, kancelářské, retailové či prostory občanské a veřejné vybavenosti. Zároveň také navrhuje koncepci páteřní infrastruktury a dopravy a její napojení na tu stávající.

 

Masterplan je vlastně takovou kuchařkou pro budoucí navrhování budov. Podle ní vznikne zástavba o rozloze více než 550 000 m2, včetně 2 500 bytů, 200 000 m2 kancelářských a 100 000 m2 komerčních a retail ploch a služeb. Pojďme si říct, že nejde o kuchařku pro nějaký bufet, ale spíše pro michellinskou restauraci. Stěžejním pilířem masterplanu Nové Zbrojovky je udržitelnost. Všechny budovy budou plnit novou EU Taxonomii, která definuje ekologicky udržitelné podnikání. Celý areál bude mít propracovaný systém zelených střech s fotovoltaickými panely, které vyrobí až 4 megawatt peaky energie. Samozřejmostí je také zachytávání dešťové vody a její efektivní využití. 30 % všech ploch v Nové Zbrojovce bude tvořit zeleň.

 

Prostě, během příštích 10 let se tenhle brownfield změní k nepoznání. Vyroste tu inspirativní a moderní čtvrť, místo, kde lidé budou chtít žít i pracovat, ale zároveň se i bavit a relaxovat. Čtvrť, která bude žít, bude dostupná a zároveň bude odpovídat těm nejvyšším standardům.

Možná se některým může zdát, že jsme se zbláznili. Takhle to přece developeři nedělají, ne? My to ale takto dělat chceme, chceme to dělat jinak. Náš cíl totiž není o nic menší než vybudovat z Nové Zbrojovky opět velkolepé místo. Prostě doběhnout a možná i předběhnout svět.