Nechte nám na sebe kontakt

Mám zájem především o
Menu

Období 1. světové války

Období 1. světové války Plány na výstavbu

Historie Zbrojovky sahá až do dob Rakousko-Uherska. To mělo za první světové války ve Vídni vlastní zbrojovku a v Brně pouze menší dílny na opravu děl. Zbrojovka měla tyto dílny nahradit jako plnohodnotná pobočka vídeňské centrály. Plány na její výstavbu byly vypracovány v roce 1916. Už v roce 1917 se začalo stavět a o rok později bylo hotovo.

Po válce areál přebral Československý stát. Zbrojovka podléhala Ministerstvu národní obrany. Pro československou armádu zajišťovala výrobu ručních granátů a také výrobu a opravu pušek a kulometů.

20.–30. léta

Meziválečný rozvoj

Areál v tomto období rostl. A s ním i produkce. Zbrojovka za první republiky krátce vyráběla železniční vagóny, ale rozšířila výrobu i o jízdní kola, letecké motory, obráběcí a psací stroje. Od roku 1924 se zaměřovala na automobily. Proslula především legendárním „Zetkem“. Za 12 let působení na poli automobilového průmyslu vyjelo z areálu na 8 tisíc vozů.

40. - 90. léta

Výroba pokračuje

Během druhé světové války byla Zbrojovka jako většina českých průmyslových továren zařazena do německého koncernu Hermann Goering. Po válce došlo k jejímu znárodnění a areál rychle obnovil výrobu. V tomto období Zbrojovka produkuje motory, zbraně a traktory, později se zaměřuje také na kancelářskou, sdělovací a výpočetní techniku. Areál také dále roste a staví se nové budovy. V 70. letech je postavena například Nářaďovna, tedy dnešní ZET.office.

90. léta a milénium

V nové éře se nedaří

Od 90. let výroba ve Zbrojovce postupně upadá. Celý proces vrcholí rokem 2003, kdy firma krachuje a ocitá se v konkurzu. V roce 2006 propouští své poslední zaměstnance a definitivně ukončuje výrobu zbraní. Od té doby přechází mezi různými majiteli a objevuje se řada neúspěšných pokusů o přestavbu.

2016 – nyní

Druhá šance pro brownfield

V roce 2016 přebrala areál Zbrojovky skupina CPI Property Group. A to s jasným cílem - vybudovat zde moderní čtvrť pro život. Dvaadvacetihektarový brownfield plánuje proměnit v živou a dostupnou část města. Zakládá si přitom na udržitelnosti i respektu k historickému odkazu Zbrojovky.

V srpnu 2020 se v areálu Nové Zbrojovky slavnostně otevřela první budova. Z historické Nářaďovny vznikly moderní kancelářské prostory ZET.office a staly se sídlem společností Axians a Kiwi.

Další příběh Nové Zbrojovky píšeme každý den. Pojďte s námi spojit i ten váš. Podívejte se, co náš areál nabízí.